Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

7 powodów dla których warto jeździć konno

1. Jazda konna pozytywnie wpływa na kręgosłup i postawę, a także poprawia kondycję i koordynację ruchową. Podczas jazdy na koniu pracuje wiele partii mięśniowych, przede wszystkim mięśnie nóg, pośladków i brzucha.

2. Jeździectwo idealnie nadaje się na rodzinne i aktywne spędzanie wolnego czasu, gdyż można się go uczyć w każdym wieku – już od 6 roku życia można zacząć jeździć regularnie, wcześniej można oswajać dziecko z koniem, np. podczas tzw. oprowadzanek. Górna granica wieku w zasadzie nie istnieje, a jeżeli istnieje to jest ona raczej natury psychicznej niż fizycznej (jeżeli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych do uprawiania jeździectwa). W trasie można spotkać jeźdźców powyżej 70 roku życia i to wcale nie mających za sobą wieloletniej sportowej kariery jeździeckiej.

3. Przebywanie z końmi i jazda konna odstresowują i wyciszają bardziej niż pozostałe rodzaje aktywności fizycznej – pasja ta może być dla dorastających dzieci wspaniałym towarzyszem trudnego i zarazem pięknego okresu dojrzewania.

4. Ze względu na duży stopień trudności, jeździectwo uczy samodyscypliny i wytrwałości (jak się spadnie to się wsiada), pokonywania wewnętrznych barier, zahamowań i strachu. Jazda konna to także wyśmienita lekcja cierpliwości, pokory i szacunku do zwierząt, natury i przyrody. Nie jest to jednak sport wyłącznie dla osób odważnych – jazda konna może pomóc osobom, które chcą się nauczyć śmiałości.

5. Jazda konna uzależnia.. :) Bo jazdą konną nie można się znudzić – gdy już nauczysz się jednej rzeczy okazuje się, że jest mnóstwo kolejnych, których możesz się jeszcze nauczyć. Poza tym postępy w nauce zależą nie tylko od jeźdźca, ale również od konia. Jeździectwa uczymy się całe życie – najlepsi na świecie jeźdźcy wcale nie twierdzą, że już się go „nauczyli”.

6. Jazda konna to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu zamiast ślęczenia przed ekranem telewizora czy komputera.

7. I te wyjazdy w teren! Każdy wyjazd to niezapomniana przygoda, podczas której jest się tak blisko natury, że czujemy się jakbyśmy wrócili do domu po bardzo długiej podróży…

 

źródło: wislanyzakatek.pl