Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

7 nawyków żywieniowych, które należy natychmiast porzucić

Aby dbać o formę musisz pozbyć się kilku niepożądanych nawyków. Unikanie złych nawyków może doprowadzić Cię do utraty wagi. Oto kilka z nich:

1. Zbyt częste picie alkoholu.

Dla większości osób picie alkoholu powoduje efekt domina. Alkohol osłabia silną wolę i pobudza apetyt. Dodatkowo alhohol zawiera bardzo dużo kalorii.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, ile dodatkowych kalorii w ten sposób przyswaja, dopóki nie zacznie prowadzić zapisów swoich posilków i napojów.

Plusem jest fakt, że kiedy porzucają ten nawyk, tracą wagę w oczach. 

Jeśli myślisz, że Ciebie też to dotyczy, spróbuj wprowadzić reżim - na przykład picie tylko jeden raz w tygodniu maksymalnie dwóch drinków.

 

2. Spożywanie "dietetycznego" pożywienia.

Żywność dietetyczna jest często nafaszerowana dodatkami i trudnymi do wymówienia składnikami. Tak naprawdę bywa niesmaczna i nie syci. U większości osób spożycie takiego dietetycznego posiłku czy deseru skutkuje rozbudzeniem apetytu na coś większego lub kolejny dietetyczny posiłek. Koniec końców spożywają więcej kalorii, niż znajdowałoby się w zdrowym, sycącym posiłku. Badania pokazują, że spalamy o 50% więcej kalorii jedząc zdrowe posiłki niż spożywając dania dietetyczne.

 

3. Przejadanie się zdrowym pożywieniem.

To dobrze, jeśli lubisz zdrowe produkty, jak warzywa, soczewicę, awokado, pełne ziarna. Problemem jest, jeśli jesz za dużo tych produktów. Nawet płatki owsiane w nadmiernej ilości nie przyczynią się do spadku wagi. 

Zdrowa porcja owoców powinna mieć wielkość piłki tenisowej, porcja płatków owsianych powinna być o połowę mniejsza. A jeśli jeszcze dodasz orzechy, porcja powinna być dodatkowo zmniejszona.

 

4. Pomijanie posiłków.

Na pewno już o tym słyszeliście, że regularność i stałe pory posiłków to podstawa zdrowej diety.

Pomijanie posiłku skutkuje spadkiem szybkości metabolizmu. Dodatkowo istnieje ryzyko, że będziesz się przejadać wieczorem, kiedy Twój poziom aktywności jest już niski. Wiele badań dowiodło, że ma znaczenie pora spożywania posiłków. Dobra zasada to jeść większe posiłki w czasie zwiększonej aktywności i mniejsze, kiedy Twoja aktywność spada. Nie rób dłuższych przerw między posiłkami niż 3-4 godziny.

 

5. Liczenie kalorii.

Liczenie kalorii stresuje, szczególnie jeśli pochłonięto ich zbyt wiele. A to może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu - hormonu stresu związanego ze wzrostem apetytu.

Są lepsze i mniej czasochłonne sposoby na zaplanowanie zdrowej diety.

 

6. Unikanie dobrych tłuszczy.

Dzisiaj eksperci namawiają do stosowania dobrych tłuszczy, większość osób unika jednak tłuszczu bojąc się o swoją wagę. Dobre tłuszcze mają znakomite właściwości - czujesz po nich dłuższą sytość, przyczyniają się do właściwej pracy serca, pobudzają metabolizm i są źródłem przeciwutleniaczy. Dodawaj awokado do omleta, oliwę do sałatki, orzechy do owsianki. Ciesz się ciemną czekoladą!

 

7. Jedzenie pod wpływem emocji.

Praktycznie od urodzenia posiłki kojarzą nam się z uczuciami. Z jedzeniem świętujemy, nagradzamy się za osiągnięcia i leczymy swoje depresje. Spróbuj oddzielić jedzenie od emocji.

 

źródło: health.com